MSM GROUP na IDET Brno 2017

Svoje široké portfólio výrobkov predstavila odborníkom, ale i širokej verejnosti aj naša spoločnosť MSM group. V praxi tak reprezentovala svoje viac ako 70 ročné skúsenosti v zbrojárskej výrobe, vývoji a kompletných službách.

Sortiment vystavovaných exponátov MSM group bol rôznorodý a návštevníci si mohli v stánku zblízka obzrieť variácie malokalibrovej munície, veľkokalibrovej munície, ale i zbrane. „K významným produktom skupiny patria pištole značky ZVS vyrábané v Dubnici nad Váhom. Vystavované boli modelové variácie P20 a P21, ktorá sa od modelu P20 líši predĺžením v hlavni a v závere o 2 cm. Pre tieto pištole je typický spúšťový mechanizmus SA/DA (single action/double action) a 16-ranový zásobník. Spoločnosť navyše vyvinula zásobník s predĺženou päsťou, ktorá poskytuje priestor na ďalšie dva náboje. Oba zo spomínaných modelov sú dostupné vo variácii štandard a exclusive , ktoré sa navzájom diferencujú povrchovou úpravou na závere a v hlavni. Pištole P20 a P21 sú vyrábané v troch farebných variáciách polymérového rámu (čierna, khaki, piesková hnedá),“ povedala marketingová riaditeľka MSM Group Lucia Ollé.

Ako ďalej dodala, podniky MSM sa pochválili tiež výrobou malokalibrovej munície, ktorá bola v prezentačnom stánku zastúpená dva krát. Spoločnosť predstavila muníciu 9x19 mm LUGER, ktorá sa využíva najmä pri štátnych orgánoch presadzujúcich právo a pri modernej športovej streľbe. Druhou vystavovanou malokalibrovou muníciou bola munícia 7,62x39 mm, pre ktorú je príznačné testovanie pri extrémnych teplotách. „Jej plusom je tak široké využitie vhodné ako pri polárnych, tak aj pri púštnych podmienkach. Pri malokalibrovej munícii nechýbali ani komponenty munície akými sú zapaľovače, zápalové skrutky, či iniciátory,“ vysvetlila Ollé.

Veľký priestor dostala veľkokalibrová munícia a návštevníci sa tak mohli pokochať niekoľkými zaujímavými exponátmi. Už na prvý pohľad pútala pozornosť 122 mm munícia „Grad“ využívaná v delostreleckých raketometných systémoch RM70 a jej modifikáciách. „Pri tomto modeli je potrebné zdôrazniť, že je v prevádzkach MSM group vyrábaná ako nová a všetky jej komponenty sú plne zabezpečené z výrobných kapacít MSM group. V súčasnej dobe sa odborníci zaoberajú vývojom, ktorý zaistí predĺženie doletu zo súčasných 20km na pozoruhodných 40km,“

Nosným pilierom spoločnosti ZVS je v súčasnosti 155 mm munícia, ktorá preto na IDETE nemohla chýbať. Spoločnosť je schopná pokryť celú škálu 155 mm munície v rôznych variáciách od jednoduchej až po muníciu s predĺženým doletom. Pre odbornú, ale i širokú verejnosť tak boli na výstave k nahliadnutiu dostupné rôzne variácie 155 mm munície (HE ER BB, HE ERFB BB, HE ER BB, M 107, 155 Cv). Ich použitie je určené pre samohybnú kanónovú húfnicu „Zuzana“ a jej modifikácie.

Unikátnou je tiež 125 mm APFSDS-T, určená pre tank T 72. Ide o podkalibernú muníciu schopnú preraziť pancier o hrúbke až 550 mm. V súčasnosti je MSM group jeden z 3 celosvetových výrobcov tejto munície.

V neposlednom rade nemožno opomenúť exponát 152 mm HE ER BB, ktorého označenie prezrádza, že ide o trieštivo-trhavú muníciu s predĺženým doletom. Využíva sa ako diaľkový náboj pre zbraňové systémy akými je samohybná kanónová húfnica „Dana“ 152 mm a jej modifikácie. Strely 152 mm umožňujú ničenie stacionárnych cieľov, miest s vysokou koncentráciou vojsk, poľných krytov, ľahko pancierových cieľov, zbraňových systémov, vojenskej techniky a podobne až do vzdialenosti 25,5 km. Takéto predĺženie doletu je možné vďaka unikátnemu systému „Base Bleed“, teda dnový výtok. Práve spomínaný model bol za MSM nominovaný do súťaže Zlatý IDET, ktorá na veľtrhu medzi vystavovateľmi prebiehala.