Naše OT-64 na česko-slovenskej filmovej predpremiére

Predpremiéra filmu AMNESTIE sa konala v utorok 22. októbra v bratislavskom kinokomplexe v nákupnom obchodnom centre Bory Mall. Dráma, ktorá má česko-slovenské obsadenie, opisuje udalosti z roku 1990, kedy Václav Havel na Nový rok prepustil dve tretiny všetkých vtedajších väzňov, ktorým tresty uložil ešte komunistický režim. Udalosti na prelome 80. a 90. rokov znamenali pre rôzne zložky obyvateľstva síce rôzne, no rovnako zásadné zmeny.

Nový film prišli do Bratislavy uviesť do kín ako slovenskí, tak aj českí herci. Našej spoločnosti sa podarilo v spojení s týmto filmom odprezentovať naše vozidlo OT-64, ktoré sa objavilo v záberoch spomínanej drámy. Pozornosť však upútalo aj počas samotnej premiéry, kedy sa objavilo na bratislavských cestách. Poslúžilo totiž ako “limuzína“, ktorá priviezla hercov na podujatie. Jazdu vo vozidle si tak mohli vychutnať herci Juraj Bača a Ján Jackuliak. Následne si ju vyskúšali aj samotní novinári, pre ktorých to bol nový zážitok.

Režisérom filmu je Jonáš Karásek, ktorý príbeh stavia na reálnych záberoch z väznice Leopoldov, kde komunistická moc väznila množstvo politických väzňov. Pád totalitného režimu v celom východnom bloku, vznik novej československej vlády a voľba Václava Havla za prezidenta - to všetko prinieslo v januári 1990 veľké zmeny a pohyby v spoločnosti. Prezident Havel sa po nástupe do úradu rozhodol, že vyhlási široké prezidentské amnestie. V snímke tak diváci môžu vidieť pochmúrne prostredie väznice v Leopoldove, veľkú vzbura väzňov a zásadné dobové momenty na politickej scéne v danom období.

Nebolo jednoduché dostať sa do priestorov leopoldovskej väznice, ale vďaka ústretovosti a dobrej spolupráci s Ministerstvom spravodlivosti a Ministerstvom vnútra sme získali do filmu všetko, čo si tento príbeh vyžadoval. V priestoroch väzníc sme nakrúcali celkovo 10 dní. Pochopil som tam, že muselo byť nesmierne ťažké prežiť vo väzení niekoľko rokov len preto, že ste nesúhlasili s komunistickým režimom. Václav Havel, napríklad, strávil vo výkone trestu 5 rokov,” vyjadril sa o natáčaní v Leopoldove producent a jeden z autorov scenára k filmu, Maroš Hečko.

 „AMNESTIE zachytávajú svet kontrolovaný štátnou políciou ŠtB, v ktorom disidenti komunikujú pomocou tajných správ, svet, v ktorom ľudia udávajú rodinných príslušníkov a zároveň túžia po slobode,“ uviedol producent Peter Veverka. “Verím, že výsledný film bol pre divákov autentickou reflexiou našej histórie, presunul diváka v čase a ponúkol perspektívu na udalosti, ktoré zásadne zmenili našu spoločnosť,” dodáva.

Diváci na konci filmu zaštrngali kľúčmi.