Rozšírenie našej skupiny o novú spoločnosť v Španielsku

Zdieľať na LinkedIn

Naša zbrojárska spoločnosť MSM Group sa vypracovala v priebehu niekoľkých rokov z lokálnej opravárenskej firmy na najväčšiu zbrojovku na Slovensku. Podarilo sa jej to aj vďaka  početným akvizíciám, keď v predošlých rokoch do portfólia vstúpili firmy ako ZVS Holding, Vývoj Martin, 14.Oktobar a Virte.

Najnovším prírastkom by mala byť jedna z divízií španielskej firmy Santa Bárbara Sistemas, ktorá sa zameriava na výrobu munície a rakiet v španielskej Granade.

Ide o jeden z najstarších závodov na výrobu munície v krajine. Fábrica de Municiones de Granada sa nachádza v španielskom mestečku El Fargue a jej história siaha až do 14. storočia.

Závod odkupujeme od americkej spoločnosti General Dynamics, konkrétne od jej európskej dcéry General Dynamics European Land Systems (GDELS), ktorá ju získala v roku 2001. Do portfólia GDELS patrí spomínaná spoločnosť Santa Bárbara Sistemas. Americká spoločnosť patrí medzi svetových lídrov v zbrojárstve a už v minulosti sa rozhodla z biznisu, ktorý sa týka munície, vycúvať a radšej sa plne sústrediť na výrobu obrnených vozidiel a zbraní.

Na akvizícii sa pracuje už vyše roka. „V rámci dlhodobej spolupráce a dobrých vzťahov so spoločnosťou General Dynamics sme sa rozhodli využiť možnosť vstúpiť do muničnej výroby, ktorú prevádzkujú v Granade. V decembri minulého roka sme preto s nimi podpísali zmluvu, v rámci ktorej nám odstúpili všetky aktíva a záväzky, ktoré museli do fabriky investovať,“ potvrdil Marián Goga.

Fabrika zamestnáva asi 60 ľudí a ďalších približne 70 tvoria ľudia na dohodu v závislosti od zákaziek.

Chceme pracovný tím udržať, no masívne ho rozširovať neplánujeme. Sú to skúsení ľudia. Dohodársky tím je zasa veľmi mladý, preto máme záujem, aby technici a kľúčoví zamestnanci vychovávali ďalších,“ uvádza generálny riaditeľ.

V oblasti navyše funguje univerzita, kde je aj chemická fakulta. Nedostatku kvalifikovaných zamestnancov sa preto slovenská zbrojovka neobáva.

Tak ako v ostatných zbrojárskych firmách budú mať Španieli aj v novom prírastku MSM Group istú nezávislosť a fabriku bude riadiť lokálny manažment. „Chceme mať však pod kontrolou financie, preto sa snažíme v zahraničí mať svojich ľudí,“ vysvetľuje.

Akvizícia má pre našu skupinu strategický význam. „Pri diskusiách s Američanmi sa objavila možnosť akcionársky vstúpiť do významnej fabriky v západnej Európe, preto sme ju využili. Chceli sme sa dostať z pozície východoeurópskeho výrobcu munície a akvizíciou získať väčší priestor, ako sa presadiť na západných trhoch či v NATO. Etablovať sa na západných trhoch je totiž mimoriadne náročné, keďže tam nie sú verejné obstarávania také transparentné, ako sa o nich hovorí. Málokedy sa stane, že v týchto krajinách pustia k zákazke firmu z východnej Európy. Novú firmu tak čiastočne chceme použiť na to, aby nás vnímali ako domáceho hráča,“ dodáva.

Španielsky podnik sa navyše hodí do portfólia MSM GROUP nakoľko rovnako ako spoločnosti v skupine sa venuje výrobe munície a rakiet, ale ide o iné typy.  Okrem iných rozmerov sú rozdiely aj v špecifikácii munície. Ide napríklad o zadymovaciu či osvetľovaciu muníciu, ktorú sme my doteraz nevyrábali. Španielsky podnik sa zároveň zúčastňoval na projektoch, ktoré súvisia s protitankovými riadenými strelami. Akvizíciou tak získame aj know-how a odborníkov.

Synergický efekt je aj v tom, že kovové komponenty do munície si vyrábame sami na Slovensku a oni (španielska fabrika) ich nakupujú od iných firiem a muníciu len plnili. Týmto môžeme doplňovať a rozširovať vlastnú výrobu o kovové komponenty a dovážať ich do Španielska. Na muníciu sa sústreďujeme, pretože tvorí asi 65 až 70 percent našich tržieb,“ vysvetľuje.

Firma sa presadila pri obstarávaniach v Poľsku, Estónsku, Lotyšsku, ale vyváža aj do Indie, Indonézie a do niektorých afrických krajín ako Nigéria alebo Egypt.